Napisali o nas


Artykuł w Komórkomanii (1 sierpnia 2017)

Powstanie Warszawskie: dzięki tym aplikacjom dowiesz się o nim więcej

Nie tylko Muzeum Powstania Warszawskiego dba o pamięć powstańców. Z inicjatywy Fundacji Źródła Pamięci powstała aplikacja „Ulice ’44”. Program ten ma pokazać użytkownikom przebieg Powstania Warszawskiego — prezentuje wydarzenia na wirtualnej mapie z uwzględnieniem istotnych ulic, placów czy pojedynczych budynków. Pozycja przedstawia pełny, 63-dniowy obraz powstania.


Audycja w Radiowej Czwórce (1 sierpnia 2016)

http://www.polskieradio.pl/10/4339/Artykul/1649965,Ulice-44-Poznawaj-historie-dzieki-aplikacji

Aplikacja „Ulice 44” powstała dzięki zespołowi programistów i historyków z Ravine Team oraz Fundacji Źródła Pamięci działającej na rzecz ochrony i utrwalania polskiego dziedzictwa kulturowego. Prowadzi użytkowników przez historyczne mapy Warszawy, dzień po dniu pokazując przebieg Powstania Warszawskiego. – Wykorzystaliśmy topograficzne mapy miasta z lat 30., edytowane potem w 1944 roku. Można domniemywać, że na podstawie tych map powstańcy przygotowywali się do toczenia walk – mówiła Anna Kochanowska, a Łukasz Wojtach opowiadał m.in. o technicznych aspektach tworzenia aplikacji. – Ówczesne arkusze miały małe nieścisłości, musieliśmy więc je „rozciągać”. Zadanie nie było proste, bo przez ostatnie dziesięciolecia Warszawa się zmieniła, a te ulice, które pozostały, są poprzesuwane o kilka metrów – mówił gość Czwórki.

W programie rozmawialiśmy także m.in. o tym, skąd twórcy aplikacji brali materiały, które w niej wykorzystano, ale także jak dokładnie ona działa i do kogo jest skierowana.

Tytuł audycji: „Dajesz radę”
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Anna Kochanowska (Fundacja Żródła Pamięci), Łukasz Wojtach (Ravine Team)
Data emisji: 1.08.2016
Godzina emisji: 14.10


„Ulice ‘44” – spaceruj śladami Powstania Warszawskiego (27 grudnia 2015)

http://histmag.org/ulice-44-spaceruj-sladami-powstania-warszawskiego-12486

aplikacja

Jeśli podczas przechadzki po Warszawie zastanawiasz się, jakie znaczenie miało dane miejsce w czasie Powstania Warszawskiego, właśnie stworzono program dla Ciebie. Aplikacja „Ulice ’44” przedstawia na historycznej mapie Warszawy wydarzenia i miejsca związane ze zrywem.


Powstanie Warszawskie na Twoim telefonie (23 listopada 2015)

Pełny tekst można zobaczyć tutaj: http://mamstartup.pl/aplikacje/7740/powstanie-warszawskie-na-twoim-telefonie-poznaj-aplikacje-ulice44

Braun Sylwester Kris powstanie

Wydarzenia (…) przedstawione są na historycznych mapach pochodzących jeszcze z lat 30-tych, które później opracowały konspiracyjne służby topograficzne Armii Krajowej. Śledząc poszczególne dni Powstania Warszawskiego za pośrednictwem aplikacji Ulice44 użytkownik obserwuje zmieniającą się linię frontu (…) [użytkownik] może spacerować z telefonem w ręku po ulicach Warszawy i jednocześnie za pośrednictwem oprogramowania dowiedzieć się, jak to miejsce wyglądało podczas Powstania Warszawskiego.


NAC i Fundacja Źródła Pamięci stworzyli aplikację mobilną „Ulice ’44” (5 sierpnia 2015)

http://wmeritum.pl/nac-i-fundacja-zrodla-pamieci-stworzyli-aplikacje-mobilna-ulice-44/

(…) dzięki „Ulice ’44” będziemy mogli po wskazaniu odpowiedniego miejsca poznać jego historię związaną ze zrywem patriotycznym z 1944 roku (…)


Zdjęcia NAC w aplikacji Ulice ‘44 (sierpień 2015)

Pełny tekst: http://www.nac.gov.pl/zdjecia-nac-w-aplikacji-ulice-44/

Informacja na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego – partnera naszego projektu.screen640x640

W ramach współpracy NAC z Fundacją Źródła Pamięci powstała ciekawa aplikacja przedstawiająca przebieg Powstania Warszawskiego 1944 roku: Ulice ‘44.